Udstyr bliver øremærket til ny værnepligt: Soldater må selv købe uniformer

Fastansatte soldater på Aalborg Kaserne må selv købe bukser og andet basisudstyr, fordi uniformer, hjelme og udrustning reserveres til de nye værnepligtige. Internt i Forsvaret betegnes den nye værnepligt som en befalet succes, mens operative enheder føler sig nedprioriteret, og stadig flere erfarne soldater siger op.

Soldater og fagforeninger har længe peget på mangler i Forsvarets basisudstyr. Det gælder foruden personligt udstyr som uniformer og hjelme også ammunition til øvelser og reservedele til køretøjer. Foto: Trænregimentet

Mens Forsvaret køber luftforsvar, artilleri og kampfly for et…


Abonnér på OLFI

For sikkerhedens skyld

OLFI dækker forsvar, sikkerhed og beredskab foruden forsvarsindustrien i Danmark og udlandet. Det gør vi med kærlig, men kritisk journalistik i form af nyheder, baggrund, analyser og debat.

Abonner på OLFI

For sikkerhedens skyld

OLFI dækker forsvar, sikkerhed og beredskab foruden forsvarsindustrien i Danmark og udlandet. Det gør vi med kærlig, men kritisk journalistik i form af nyheder, baggrund, analyser og debat. Få adgang her. 

Spar 21%

Privat

Fra

75,-

kr./md.

For privatpersoner

Abonnement uden binding

Alle betalingsartikler – minus business

Alt opinion

Nyhedsbrev

Hele arkivet – minus business

årlig betaling

Business

Fra

666,-

kr./mdr. for 2 brugere

For myndigheder, virksomheder, organisationer og institutioner

Abonnement uden binding

Adgang til alle artikler

Alt opinion

Nyhedsbrev

Hele arkivet

Bruger

Fra

0,-

kr./md.

For dig, som vil læse med uden at betale

Brugeradgang uden binding

Alle gratisartikler

Alt opinion

Nyhedsbrev


Er du allerede abonnent? – log ind her