Amerikanske Covenant har i oktober åbnet en over 10.000 kvadratmeter stor missilfabrik i den tyske industriby Leipzig, hvorfra målet er at levere over 1.000 Anthem-missiler om året allerede fra 2027. Foto: Hendrik Schmidt/dpa

Regeringen har gang på gang betonet, at strategisk uafhængighed af USA er en nødvendighed. Alligevel faldt valget på en opsigtsvækkende amerikansk leverandør af nye langtrækkende missiler. Indkøbet blotlægger, hvordan landbaserede præcisionsvåben udgør en akilleshæl i den europæiske forsvarsindustri.

Med indkøbet af langtrækkende krydsermissiler bliver Danmark for første gang i stand til at ramme mål i dybden med…

Artiklen kræver abonnement på OLFI


Privat abonnement på OLFI

For sikkerhedens skyld

OLFI dækker forsvar, sikkerhed og beredskab foruden forsvarsindustrien i Danmark og udlandet. Det gør vi med kærlig, men kritisk journalistik i form af nyheder, baggrund, analyser og debat. Få adgang her.